Opublikowano

Balneoterapia w kąpieli magnezowej w domowym zaciszu

balneoterapia

Problemy z przyswajaniem magnezu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że za problemy związane z dolegliwościami stawów i mięśni, a także nawracającym uczuciem znużenia czy zmęczenia, często odpowiadają niedobory magnezu w naszym organizmie.

Magnez to niezwykle wartościowy pierwiastek, jednak stosunkowo trudno przyswajalny w tradycyjnej formie, czyli wraz z pożywieniem. Co prawda, w codziennej diecie mamy możliwość zetknąć się z magnezem w przypadku produktów zbożowych, różnych przetworów mlecznych czy ziemniaków, jednak przyswajalność tego pierwiastka z jedzenia, kształtuje się na poziomie jedynie 20-40%.

Problemem jest też konsumpcja coraz bardziej przetworzonych produktów, w jakich magnezu jest niewiele. Szacuje się, że przy tradycyjnym odżywianiu, dorosłe osoby zapewniają organizmowi tylko 60% dziennego zapotrzebowania na magnez. Dowiedziono, że jedną z najbardziej przyswajalnych metod magnezu, jest dostarczanie go w soli magnezowej (chlorek magnezu sześciowodny – MgCl2x 6H20) przez skórę – za pośrednictwem specjalnych kąpieli.

Kąpiel magnezowa w domowym SPA

W dzisiejszych czasach, w związku z dostępnością takiego specyfiku w normalnym obrocie handlowym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby takiej ożywczej dla naszego ciała kąpieli, zaznać w domowym zaciszu. Jeśli zmagamy się w bólami mięśniowymi (również po ćwiczeniach i treningach sportowych), doskwierają nam dolegliwości związane z kręgosłupem lub stres nie pozwala nam cieszyć się dobrym samopoczuciem, kąpiel magnezowa będzie doskonałym rozwiązaniem. 

Zorganizowanie sobie prywatnej balneoterapii z magnezem jest bardzo łatwe, a jedynym warunkiem koniecznym, jest posiadanie wanny. Do ciepłej wody o temperaturze ok. 38 st. C, wystarczy wsypać 1-2 szklanki chlorku magnezu z sypkiej postaci, najczęściej w formie płatków. Po rozpuszczeniu się soli magnezowej, zażywamy kąpieli, dzięki której sukcesywnie odczuwać będziemy ulgę związaną z ustępowaniem dolegliwości mięśniowo-stawowo-kostnych oraz doświadczymy napływu witalności, a rano uczucia wypoczęcia.

O czym warto pamiętać

Domowe SPA z wykorzystaniem zabiegu balneoterapii na bazie kąpieli magnezowej, jest idealną opcją dla wszystkich osób z niedoborem tego ważnego w naszym życiu pierwiastka. Pomijając fakt słabszej przyswajalności magnezu z układu pokarmowego, to niektóre osoby zmagają się też z jego nietolerancją w formie doustnej.

W sytuacji, kiedy nie mamy możliwości zażycia kąpieli w wannie, ciekawym pomysłem jest moczenie nóg w misce w roztworem na bazie 1-2 łyżek soli magnezowej. Bardzo ważne jest, aby w trakcie półgodzinnej kąpieli czy moczenia, nie dodawać już do roztworu żadnych innych środków myjących, a po zakończeniu “zabiegu”, spłukać ciało strumieniem czystej wody.

Magnez, jaki dostanie się do naszego organizmu, dodatkowo poprawi jędrność miękkich tkanek, jak również twardość naszych kości i zębów. Kąpiele magnezowe działają odmładzająco.