Opublikowano

Istotna korzyść stosowania kąpieli magnezowych

Istotna korzyść stosowania kąpieli magnezowych

Oprócz niezwykłych właściwości magnezu wchłanianego przez skórę w czasie kąpieli magnezowych, cały proces daje dodatkową, bardzo istotną korzyść wynikającą z wpływu energii cieplnej na ludzki organizm.

Czym jest ciepłolecznictwo ?

Ciepłolecznictwo jest formą fizykoterapii, w której wykorzystuje się pozytywny wpływ energii cieplnej na organizm ludzki. Należy do najstarszych metod terapeutycznych, wykorzystywanych od najdawniejszych czasów przez ludzi na całym świecie. Jeden z jej współczesnych pionierów w Polsce, profesor dr. med. Zbigniew Oszast twierdził, iż ciepło jest najsilniejszym doraźnym środkiem zaradczym na ból i przewlekłe stany zapalne.

Podział termoterapii

Ciepłolecznictwo polega na punktowym przekazaniu ciepła miejscom zmienionym chorobowo lub całemu organizmowi, w celu miejscowego lub ogólnego przegrzania ciała. Odbywa się to głównie poprzez przekazanie ciepła, tak jak ma to miejsce podczas przykładania termoforu, gorącego kompresu czy w ciepłej kąpieli. Można również wzbudzić ciepło bezpośrednio w tkance za pomocą promieniowania podczerwonego, prądów wielkiej częstotliwości czy ultradźwięków.

Wpływ ciepła na układ ruchu

W ogrzewanym obszarze następuje wzrost temperatury tkanek znajdujących się bezpośrednio pod skórą. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie lepsze ukrwienie. W końcowym efekcie daje nam to zwiększoną podaż składników odżywczych oraz nasilenie procesu usuwania szkodliwych metabolitów. Rezultatem tego jest przyspieszenie i polepszenie regeneracji tkanek miękkich. Dodatkowo ciepło uśmierza ból i relaksuje mięśnie. Efekty te są korzystne przy leczeniu wszelkiego rodzaju urazów mięśni i ścięgien, przykurczów, niedowładów wywołanych nadmiernym napięciem mięśni. Należy jednak pamiętać, aby unikać rozgrzewania w pierwszych dniach po kontuzji, najbezpieczniej jest poczekać, aż ustąpi opuchlizna. Natomiast rozgrzanie stawów spowoduje podniesienie temperatury płynu wewnątrzstawowego, spadek lepkości mazi stawowej oraz poprawę elastyczności tkanki kolagenowej, co zaowocuje nam zmniejszeniem sztywności stawów oraz zwiększeniem ich ruchomości. Efekt ten będzie zbawienny dla tych, którzy cierpią na wszelkiego rodzaju ostre, przewlekłe oraz zwyrodnieniowe choroby stawów, a także zespoły bólowe kręgosłupa.

Główne przeciwwskazania

Jedną z głównych reakcji organizmu na działanie ciepła określa reguła Daestre-Morata, która mówi iż “światło naczyń krwionośnych skóry zachowuje się antagonistycznie wobec światła naczyń narządów wewnętrznych”. To właśnie ta reakcja leży u źródła przeciwskazania gorących kąpieli kobietom w ciąży, gdyż może doprowadzić do zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, a co za tym idzie niedotlenienia płodu. Z tego samego powodu, gorące kąpiele nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem oraz niewydolnością krążenia.

Reasumując, należy pamiętać, iż podwyższona temperatura kąpieli, przygotowanej z płatków magnezowych, da nam dodatkowe benefity. Jednak trzeba bezwzględnie przestrzegać przeciwwskazań i jak ze wszystkim zachować zdrowy rozsądek .