Opublikowano

Rola magnezu w gospodarce wodnej organizmu

Magnez a gospodarka wodna

Wszyscy wiemy, że opuchnięte ciało, to woda, którą organizm zatrzymuje w naszym organizmie. Czy wiesz jaka jest rola magnezu w gospodarce wodnej naszego ciała? Okazuje się, że jego poziom jest kluczowym czynnikiem warunkującym poprawną gospodarkę wodną organizmu.

Sprzeczne teorie

Wielu z nas boryka się z problemem zatrzymania wody w organizmie. Objawia się ono najczęściej w postaci obrzęków, wynikających z nadmiernej ucieczki płynów z naczyń krwionośnych i komórek do przestrzeni międzykomórkowej. W sieci krążą sprzeczne poglądy na temat udziału magnezu w tym procesie. A ponieważ magnez jest kluczowym dla naszego życia pierwiastkiem i niezwykle ważne jest codzienne uzupełnianie jego niedoborów, przyjrzymy się jego wpływowi na to zjawisko.

Magnez – jeden z podstawowych elektrolitów

Elektrolity są wodnymi roztworami jonów, czyli atomami mającymi ładunek elektryczny – dodatni bądź ujemny. Do najważniejszych należą sód, potas, wapń i oczywiście magnez. Ich podstawową cechą jest zdolność do przewodzenia ładunków elektrycznych. Zdolność ta jest wykorzystywana do przenoszenia w organizmie impulsów nerwowych i dlatego elektrolity są tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niezbędne są także wszystkim mięśniom, włącznie z naszym najważniejszym mięśniem – sercem. Dzięki elektrolitom mięśnie mogą dokonywać skurczów i rozkurczów, czyli podstawowych czynności, do których zostały zaprojektowane.

Pompa sodowo-potasowa

Elektrolity znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych i w każdej komórce naszego ciała, są również odpowiedzialne za transport wody przez błony komórkowe. Jednym ze sposobu transportu wody do komórek przez elektrolity jest pompa sodowo-potasowa tzw. ATP-aza Na+/K+. Enzym ten transportuje jony sodu na zewnątrz komórki, a w ich miejsce do komórki dostają się jony potasu. Na każde 3 jony Na+ przypadają 2 jony K+. Razem z potasem do komórki przedostaje się woda. Jednak aby reakcja ta mogła przebiegać, w komórce zużywana jest jedna cząsteczka ATP na cykl. Natomiast hydroliza ATP nie może przebiegać bez udziału magnezu. A więc magnez pośrednio jest odpowiedzialny za prawidłowe nawodnienie komórek. Efekt ten z powodzeniem mogą wykorzystywać sportowcy, gdyż dobrze nawodniona komórka mięśniowa (czyli taka, w której jest odpowiednio wysoki poziom magnezu) pracuje wydajniej.

Magnez a szlaki insuliny

Mało kto wie, że magnez jest kluczowym składnikiem, uwrażliwiającym komórkę na działanie insuliny. Im wyższy jego poziom w komórce, tym jest ona bardziej wrażliwa na insulinę. Żeby było ciekawiej, to insulina odpowiada również za magazynowanie magnezu w komórkach organizmu. Magnez jest również odpowiedzialny za wydzielanie  insuliny przez komórki B wysp Langerhansa w trzustce. Stosując analogię insulina jest środkiem transportu, który wiezie paliwo ( glukozę, magnez  ) do tkanek. Aby jednak ją dostarczyć, komórka musi otworzyć drzwi. Za otwarcie drzwi odpowiedzialny jest magnez. Jeżeli jest go w komórce niedostatek, glukoza będzie krążyła we krwi. Spowoduje to jeszcze większy wyrzut insuliny przez trzustkę, gdyż organizm będzie myślał, że problem jest w za małej ilości środka transportu ( insuliny ). Wyższy  poziom insuliny we krwi spowoduje wydostanie się magnezu z komórek oraz jego wydalenie z moczem. W konsekwencji doprowadzi to do jeszcze większej oporności komórki na insulinę . Razem ze wzrostem poziomu insuliny, wzrośnie poziom sodu w płynach ustrojowych, co doprowadzi do ich zatrzymania. Jak widać jest to reakcja łańcuchowa, i aby ją przerwać niezbędne jest dostarczenie wysokiej ilości magnezu.

Kluczowy poziom magnezu

Bazując na powyższych przykładach widać, iż magnez odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce wodnej ludzkiego organizmu. Niezbędne jest zatem jego utrzymanie na odpowiednio wysokim poziomie. Najbezpieczniejszą i zarazem najwydajniejszą na to metodą jest terapia transdermalna, czyli kąpiel w płatkach magnezowych w odpowiednio dużym stężeniu.

Poczytaj też o biszoficie – naturalnym minerale z prehistorycznych czasów – zawierającym naturalny magnez zawarty w produktach Mg12.