Opublikowano

Kiedy pojawia się niedobór magnezu i jakie są tego objawy?

niedobór magnezu

Często – narzekając na ogólne dolegliwości oraz kiepskie samopoczucie – nie potrafimy w prosty sposób znaleźć tego przyczyny. Należy więc uważnie obserwować symptomy zgłaszane przez organizm, a konsekwencją ich występowania może być niedobór magnezu.

Przyczyny niedoboru magnezu

Dzienna dawka magnezu dla osób dorosłych to 300-400 mg. Niedobór magnezu może być spowodowany niskim wchłanianiem w przewodzie pokarmowym, zaburzeniem w pracy jelit i trawienia. Przyczyną niedoboru może być także niewłaściwa dieta, np. wysokotłuszczowa, bogata w cukier i produkty przetworzone, ale też dieta niskokaloryczna i niskobiałkowa. Częste picie alkoholu również zaburza wchłanianie magnezu. Z kolei zbyt duże ilości kawy zwiększają wydalanie tego pierwiastka z organizmu.

Dieta to podstawa

Dlatego niezmiernie istotna jest odpowiednia dieta, bogata w magnez (magnez znajduje się w wielu produktach spożywczych, takich jak: kakao, orzechy, kasza gryczana, fasola, otręby pszenne), ale też w przypadku osób z niedoborem magnezu – odpowiednia suplementacja.

Objawy niedoboru magnezu

Objawy niedoboru magnezu mogą mieć wiele postaci, lecz najbardziej popularne z nich to ogólne zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz niski poziom energii. Towarzysząca nam słabość, nerwowość i skłonność do łatwego rozdrażnienia są także istotnym symptomami świadczącymi o niskim poziomie tego pierwiastka.

Wielu osobom, niedobór magnezu objawia się skurczami mięśni oraz efektem tzw. drgającej powieki. Występują także w formie słabego trawienia, niezdolności do snu czy też ciągłych bólów głowy.

Niedobór magnezu u kobiet objawia się też w typowych dla nich sytuacjach poprzez występowanie tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego i braku równowagi hormonalnej. Kobietom uskarżającym się na przedmiesiączkowe zatrzymanie płynów i zbytnią tkliwość piersi także może brakować magnezu.

W dłuższej perspektywie, niedobór magnezu może doprowadzić do osłabienia kości, a także do zaburzeń w prawidłowym rytmie serca.

Poczytaj o odpowiedniej diecie i sposobach uzupełniania magnezu w sposób transdermalny.