Opublikowano

Dlaczego walka ze stresem jest taka ważna?

Walka ze stresem

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Z punktu widzenia naszego zdrowia, jego niekorzystny wpływ na nas jest ogromny. Dlatego warto radzić sobie ze stresem i podjąć walkę o przywracanie równowagi za każdym razem, gdy odczuwamy jego skutki.

Definicja stresu

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy życiu większości ludzkiej populacji. Z definicji wynika, iż jest to zaburzenie równowagi wewnętrznych procesów biologicznych, charakteryzujące się brakiem równowagi fizycznej i psychicznej. Stres powstaje najczęściej  w wyniku przeżywania sytuacji o negatywnym dla nas wydźwięku. Mogą to być zarówno zdarzenia nagłe, takie jak np. kłótnia, wypadek samochodowy, śmierć kogoś bliskiego, jak i długotrwałe, takie jak np. przewlekła choroba, nadmiar pracy, ciągłe zmęczenie, problemy osobiste w pracy lub w rodzinie.

Fizjologia stresu

Z punktu widzenia fizjologii stres jest wynikiem pewnych reakcji chemicznych, które u ludzi wykształciły się w pradawnych czasach. Organizmy praludzi, w odpowiedzi na sytuacje zagrożenia życia, nauczyły się wydzielać pewne hormony. Kortyzol  przyśpieszał glukoneogenezę oraz podnosił stężenie glukozy we krwi. Adrenalina przyśpieszała tętno, podnosiła ciśnienie krwi oraz poziom glukozy, rozszerzała oskrzela. Noradrenalina zwiększała pobudzenie i czujność, podnosiła koncentrację oraz zdolność zapamiętywania, ale również lęk i niepokój. Hormony te były niezbędne dawnemu człowiekowi do przetrwania, gdyż błyskawicznie podnosiły jego zdolności fizyczny i psychiczne. Przekładało się to na udane polowanie, walkę z przeciwnikiem, ale również ucieczkę z sytuacji zagrożenia.

Hormony stresu w dzisiejszych czasach

Fizjologia człowieka praktycznie nie zmieniła się od zamierzchłych czasów. Diametralnie natomiast zmieniło się środowisko, w którym żyjemy. W dzisiejszych czasach hormonów stresu przeważnie nie wykorzystujemy zgodnie z ich przeznaczeniem w sytuacjach stresowych. Nie poddajemy naszego ciała przeciążeniom fizycznym, tak aby móc spożytkować efekty ich działania. Większość z nas „dusi w sobie emocje”, nie wypada przecież reagować impulsywnie na stresujące sytuacje życiowe.

Negatywne skutki stresu

Gdy stres trwa przez długi czas, nasz organizm nie wraca ze stanu pobudzenia hormonami do równowagi, ich poziom jest stale podwyższony. Nadmiar kortyzolu prowadzi do zwiększonego odkładania się tkanki tłuszczowej, osłabienia kończyn, ciągłego zmęczenia, spadku potencji, zaburzeń miesiączkowania, osłabienia układu immunologicznego, a także cukrzycy. Podniesiony poziom adrenaliny sprawia, iż mięśnie są nienaturalnie i nadmiernie napięte, sprzyja to nadciśnieniu, a poprzez zaburzenie gospodarki magnezowej może prowadzić do palpitacji, arytmii, a nawet zatrzymania akcji serca. Dodatkowo, powoduje napięcie błon śluzowych, zwłaszcza żołądka i dwunastnicy, prowadząc do zmniejszenia dopływu krwi. Upośledza to ich regenerację, prowadząc w konsekwencji do powstawania wrzodów. Nadmiar noradrenaliny powoduje bezsenność, niepokój, depresję. Nieleczony stres może prowadzić do schorzeń reumatycznych, a nawet do reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak walczyć ze stresem ?

Dobrym sposobem rozładowania stresu jest wysiłek fizyczny. Pozwala on na chociaż częściowe wykorzystanie nadmiaru hormonów. Bardzo ważne jest też uzupełnienie niedoborów witamin z grupy B oraz magnezu, gdyż wpływają one na funkcjonowanie układu nerwowego. Idealnym sposobem uzupełniania magnezu oraz relaksu będą regularne, ciepłe kąpiele w płatkach magnezowych. Ciepło dodatkowo rozluźni spięte mięśnie i zrelaksuje całe ciało. Do kąpieli warto dodać olejek eteryczny, najlepiej z lawendy, kadzidłowca lub jaśminu. Aromaterapia jest uznaną w świecie metodą leczenia, również stresu i napięcia. Warto także poddać się relaksującemu masażowi, podczas którego można wykorzystać oliwę magnezową, aby uzupełnić niedobór tego cennego pierwiastka.